Какво променя предложената реформа?

Очевидно следствие от въвеждане на реформата е в промяна на източника на приходи към хазната. Много по-важни са промените на ценностната система на системата, които могат и трябва да произлязат от това. Реформата трябва да:

  • Замени наказването с данъци на производството и услугите с поощряване на ефективните производство и услуги. Данъчната тежест равномерно забавя икономиката. Когато обаче дадено лице въведе технология или процес, които му позволяват да произвежда повече блага за сметка на по-малко обществени ресурси (земя, инфраструктура, труд), то автоматично ще плаща по-малко. Освободеният ресурс ще е наличен за допълнително производство.
  • Замени грижата на държавата за опазване на институциите с грижа за обществото и неговите ресурси. Вместо изразходване на ресурсите на обществото за борба с явления вредящи на институциите (като укриване на данъци), държавата трябва да се фокусира върху увеличаване и облагородяването на ресурсите на обществото. В това число: подобряване стандарта на живот на хората, тяхното здраве, обучение и квалификация; подобряване на инфраструктурата; поощряване наразумното използване на ресурсите на България.
  • Замени наказването на добавяне на стойност от Данък Добавена Стойност (ДДС) с поощряване на добавянето на стойност.
  • Замени наказването при получаване на доход от Данък Общ Доход (ДОД) със стимулирането на по-разумно използване на обществените ресурси.
  • Премахне различните стандарти породени от данъчните преференции и механизмите за данъчно облагане.
  • Премахне наказването на стремежа към по-висок стандарт на живот от Данък сгради. Тъй като държавата няма принос към подобряването на сградите, тя няма право да го таксува.
  • Освободи много човешки потенциал понастоящем ангажиран с бюрокрация за подпомагане на бизнеса и благоденствието на населението.

Дайте своите коментари за какво трябва да се промени в ценностната система на държавната администрация във връзка с данъчната система!

Няма коментари:

Публикуване на коментар